რატომ არის მნიშვნელოვანი ტესტირების მონაცემები?
არცერთმა ქვეყანამ არ იცის COVID-19-ით ინფიცირებულთა საერთო რაოდენობა. ყველაფერი რაც ვიცით არის მხოლოდ და მხოლოდ ინფექციური სტატუსი. ეს ნიშნავს, რომ დაავადების დადასტურებული შემთხვევების რაოდენობა დამოკიდებულია იმაზე, თუ რამდენი ტესტია რეალურად ქვეყანაში ჩატარებული. ტესტირება არის ჩვენი ფანჯარა პანდემიის დასამარცხებლად. ინფიცირებულთა ზუსტი მონაცემების გარეშე, ჩვენ ვერ შევისწავლით პანდემიას. ამ მონაცემების გარეშე, სპეციალისტებს ვერ ეცოდინებათ, თუ რომელ ქვეყნებშია ვითარება დამაკმაყოფილებელი და რომელში უკიდურესად საშიში. დადასტურებული შემთხვევების შესახებ ნებისმიერი ინფორმაციის ინტერპრეტაციისთვის, ჩვენ უნდა ვიცოდეთ, რეალურად რამდენ COVID-19 ტესტს აკეთებს თითოეული ქვეყანა.
დადებითი ინდიკატორი: მნიშვნელოვანი მაჩვენებელი პანდემიის გასაგებად.
ვირუსის დადებითი შედეგი კარგი მაჩვენებელია იმისა, თუ რამდენად ადეკვატურად ატარებენ ქვეყნები ტესტირებას, რადგან ეს მიუთითებს ტესტირების დონეზე ეპიდემიის ზომასთან მიმართებაში. უფრო გავრცელებული ეპიდემიის მქონე ქვეყნებს სჭირდებათ დამატებითი ტესტირება, რათა შეძლონ ვირუსის გავრცელების სწორად თვალყურის დევნება და კონტროლი. ჯანმო-ს მიერ 2020 წლის მაისში გამოქვეყნებული კრიტერიუმების მიხედვით, 5%-ზე ნაკლები დადებითი მაჩვენებელი არის ერთ-ერთი მაჩვენებელი იმისა, რომ ქვეყანაში ეპიდემია კონტროლს ექვემდებარება. ვინაიდან შეზღუდული ტესტირება ზრდის ბევრი შემთხვევის გამოტოვების ალბათობას, დადებითი ტესტების რაოდენობა ასევე დაგვეხმარება ვირუსის გავრცელების გაგებაში. მაღალი დადებითი პასუხების მაჩვენებლების მქონე ქვეყნებში დადასტურებული შემთხვევების რაოდენობა ინფექციების ნამდვილი რაოდენობის მხოლოდ მცირე ნაწილილს წარმოადგენს, და თუ ქვეყანაში დადებითი ზრდაა, ეს შეიძლება მიუთითებდეს იმაზე, რომ ვირუსი რეალურად უფრო სწრაფად ვრცელდება, ვიდრე დადასტურებულ შემთხვევებში დაფიქსირებული ზრდის მაჩვენებელი მიგვითითებს.
რამდენი ტესტი ტარდება დღეში?
ჩატარებული ტესტების რაოდენობა ყველა ქვეყანაში ერთნაირი არ არის - ერთი განსხვავება ისაა, რომ ზოგიერთი ქვეყანა აფიქსირებს ტესტირებულ ადამიანთა რაოდენობას, ზოგი კი აღნიშნავს ჩატარებული ტესტების რაოდენობას (რომელიც შეიძლება იყოს უფრო მაღალი, თუ ერთი და იგივე პირი გაივლის რამდენიმე ტესტირებას). ზოგი ქვეყნები კი ანთავსებენ თავიანთი ტესტის მონაცემებს ისე, რომ გაუგებარია რას ნიშნავს ტესტის მრიცხველი.
ტესტები დადასტურებულ შემთხვევაზე
კიდევ ერთი გზა იმისთვის, რომ გავიგოთ ტესტირების ხარისხი და გავრცელების მასშტაბები, არის იმის გარკვევა, თუ რამდენ ტესტს ატარებს ქვეყანა COVID-19-ის ერთი შემთხვევის გამოსავლენად. ქვეყნები, რომლებიც ატარებენ ძალიან ცოტა ტესტებს ყველა დადასტურებული შემთხვევისთვის, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ გამოიყენებენ საკმარისად ფართო ტესტირებას უკლებლივ ყველა შემთხვევის იდენტიფიცირებისთვის. ჯანმო-მ შემოგვთავაზა დაახლოებით 10-30 ტესტი გაკეთება თითო დადასტურებულ შემთხვევაზე, როგორც ადეკვატური ტესტირების ზოგადი კრიტერიუმი.
COVID-19-ის ტესტებს სახეობები
COVID-19-ის ტესტირების მრავალი ტექნოლოგია არსებობს, რომელთაგან ზოგიერთი ამჟამად ხელმისაწვდომია, ზოგი კი ჯერ კიდევ დამუშავების პროცესშია:
- • ტესტები, რომლებიც ამოწმებენ ვირუსს, რათა დადგინდეს, არის თუ არა ადამიანი ამჟამად ინფიცირებული. ტესტის ჩატარების ყველაზე გავრცელებული გზაა PCR (პოლიმერაზული ჯაჭვური რეაქცია). სწრაფი ანტიგენის ტესტები ასევე ფართოდ არის გავრცელებული ბევრ ქვეყანაში, განსაკუთრებით მასობრივი ტესტირების მიზნით.
- • ტესტები, რომლებიც ამოწმებენ ანტისხეულებს, რათა დაადგინონ, იყო თუ არა ადამიანი ინფიცირებული ადრე.
ჩვენ უნდა გვესმოდეს, რას ნიშნავს გამოქვეყნებული ტესტირების სტატისტიკა.
ჩვენ უნდა გვესმოდეს, რას ნიშნავს გამოქვეყნებული ტესტირების სტატისტიკა. სხვადასხვა ქვეყანა აქვეყნებს ტესტის მონაცემებს სხვადასხვა განმარტებების მიხედვით. ქვეყნებს შორის მნიშვნელოვანი შედარების გასაკეთებლად, რიცხვები უნდა იქნას ინტერპრეტირებული განსხვავებების გასაგებად. ეს ნიშნავს იმას, რომ რიცხვების გარდა, საჭიროა დეტალური აღწერილობა.
ტესტირების რომელი ტექნოლოგიები გამოიყენება?
მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყნებმა დეტალური და მკაფიო ანგარიში წარმოადგინონ იმ ტექნოლოგიების შესახებ, რომლებიც გამოიყენება მათი დანერგვისას, ტესტის შედეგების შესაბამისი განაწილებით.
მთელ მსოფლიოში, მკვლევარები და ეპიდემიოლოგები სწავლობენ ავადმყოფობისა და სიკვდილის დადასტურებულ შემთხვევათა რაოდენობას, რათა გაიგონ და შეადარონ COVID-19 პანდემიის გავრცელების მასშტაბები. თუმცა, ავადმყოფობისა და სიკვდილის შემთხვევების შესახებ მონაცემების ინტერპრეტაცია შესაძლებელია მხოლოდ ვირუსის ტესტირების მასშტაბისა და გავრცელების ზუსტი გაგებით.

Какое значение имеет статистика тестирования на covid-19
Ни одна страна не знает общего количества и трафика людей, инфицированных COVID-19. Все, что мы знаем, - это инфекционный статус. Это означает, что количество подтвержденных случаев заболевания зависит от того, сколько тестов на самом деле есть в стране. Нет данных без тестирования. Тестирование - это наше окно в пандемию и то, как она распространяется. Без данных о том, кто заражен вирусом, мы не сможем понять пандемию. Без этих данных мы не можем знать, в каких странах дела идут хорошо, а какие просто занижены в отношении случаев заболеваний и смерти. Чтобы интерпретировать любые данные о подтвержденных случаях, нам нужно знать, сколько тестов на COVID-19 на самом деле делает каждая страна.
Положительный индикатор: важный индикатор для понимания пандемии.
Положительный результат - хороший показатель того, насколько адекватно страны проводят тестирование, поскольку он указывает уровень тестирования по отношению к размеру вспышки. Чтобы иметь возможность правильно отслеживать и контролировать распространение вируса, странам с более распространенными вспышками необходимо дополнительное тестирование. Согласно критериям, опубликованным ВОЗ в мае 2020 года, положительный показатель менее 5% является одним из индикаторов того, что эпидемия в стране находится под контролем. Поскольку ограниченное тестирование увеличивает вероятность того, что многие случаи будут пропущены, положительный тест также может помочь нам понять распространение вируса. В странах с высокими показателями положительных результатов число подтвержденных случаев, вероятно, составляет лишь небольшую часть от истинного числа инфекций. И если в стране наблюдается положительный рост, это может указывать на то, что вирус на самом деле распространяется быстрее, чем рост, наблюдаемый в подтвержденных случаях.
Сколько тестов проводится каждый день?
covid-19
Количество тестов не одинаково в каждой стране - одно отличие состоит в том, что некоторые страны сообщают количество протестированных людей, в то время как другие сообщают количество выполненных тестов (которое может быть больше, если один и тот же человек тестируется более одного раза). А другие страны сообщают о своих тестовых данных таким образом, что неясно, что именно означает счетчик тестов.
Анализы на подтвержденный случай
Другой способ посмотреть на степень тестирования по сравнению с масштабом вспышки - это спросить: сколько тестов проводит страна для выявления одного случая COVID-19? Страны, которые проводят очень мало тестов для каждого подтвержденного случая, вряд ли проведут достаточно обширное тестирование для выявления всех случаев. ВОЗ предложила около 10-30 тестов на каждый подтвержденный случай в качестве общего критерия адекватного тестирования.
Различные виды тестов на COVID-19
Существует множество технологий для тестирования COVID-19, некоторые из которых в настоящее время доступны, а некоторые все еще находятся в разработке:
• • Те, которые проверяют наличие вируса, чтобы определить, инфицирован ли человек в данный момент. Самый распространенный способ проведения первого теста - это ПЦР (полимеразная цепная реакция). 6 Быстрые тесты на антигены также получили широкое распространение во многих странах, особенно в целях массового тестирования.
• • Те, которые проверяют наличие антител, чтобы определить, был ли человек инфицирован в какой-то момент в прошлом.
Нам нужно понять, что означают опубликованные цифры тестирования.
Разные страны публикуют свои тестовые данные в соответствии с разными определениями. Чтобы сделать значимые сравнения между странами и во времени, цифры необходимо интерпретировать вместе с пониманием этих различий. Это означает, что помимо цифр необходимы подробные описания, чтобы прояснить, что именно означают цифры.
Существует множество различных технологий для тестирования COVID-19, некоторые из которых уже реализованы, некоторые в настоящее время доступны, но еще не реализованы, а некоторые все еще находятся в разработке. Очень важно, чтобы правительства предоставляли подробный и ясный отчет о технологиях, которые развертываются по мере их развертывания, с соответствующей разбивкой результатов испытаний. Чтобы граждане доверяли и понимали опубликованные данные, а эпидемиологи использовали данные в моделях, используемых в государственной политике, абсолютно необходимо, чтобы каждая страна предоставляла данные испытаний в четко задокументированной форме.
covid test
Во всем мире исследователи и политики ищут подтвержденные случаи заболевания и смерти, чтобы понять и сравнить распространение пандемии COVID-19. Однако данные о случаях заболевания и смерти можно интерпретировать только в сочетании с точным пониманием масштабов и распространения тестирования на вирусы.