რატომ არის მნიშვნელოვანი ტესტირების მონაცემები?
არცერთმა ქვეყანამ არ იცის COVID-19-ით ინფიცირებულთა საერთო რაოდენობა. ყველაფერი რაც ვიცით არის მხოლოდ და მხოლოდ ინფექციური სტატუსი. ეს ნიშნავს, რომ დაავადების დადასტურებული შემთხვევების რაოდენობა დამოკიდებულია იმაზე, თუ რამდენი ტესტია რეალურად ქვეყანაში ჩატარებული. ტესტირება არის ჩვენი ფანჯარა პანდემიის დასამარცხებლად. ინფიცირებულთა ზუსტი მონაცემების გარეშე, ჩვენ ვერ შევისწავლით პანდემიას. ამ მონაცემების გარეშე, სპეციალისტებს ვერ ეცოდინებათ, თუ რომელ ქვეყნებშია ვითარება დამაკმაყოფილებელი და რომელში უკიდურესად საშიში. დადასტურებული შემთხვევების შესახებ ნებისმიერი ინფორმაციის ინტერპრეტაციისთვის, ჩვენ უნდა ვიცოდეთ, რეალურად რამდენ COVID-19 ტესტს აკეთებს თითოეული ქვეყანა.
დადებითი ინდიკატორი: მნიშვნელოვანი მაჩვენებელი პანდემიის გასაგებად.
ვირუსის დადებითი შედეგი კარგი მაჩვენებელია იმისა, თუ რამდენად ადეკვატურად ატარებენ ქვეყნები ტესტირებას, რადგან ეს მიუთითებს ტესტირების დონეზე ეპიდემიის ზომასთან მიმართებაში. უფრო გავრცელებული ეპიდემიის მქონე ქვეყნებს სჭირდებათ დამატებითი ტესტირება, რათა შეძლონ ვირუსის გავრცელების სწორად თვალყურის დევნება და კონტროლი. ჯანმო-ს მიერ 2020 წლის მაისში გამოქვეყნებული კრიტერიუმების მიხედვით, 5%-ზე ნაკლები დადებითი მაჩვენებელი არის ერთ-ერთი მაჩვენებელი იმისა, რომ ქვეყანაში ეპიდემია კონტროლს ექვემდებარება. ვინაიდან შეზღუდული ტესტირება ზრდის ბევრი შემთხვევის გამოტოვების ალბათობას, დადებითი ტესტების რაოდენობა ასევე დაგვეხმარება ვირუსის გავრცელების გაგებაში. მაღალი დადებითი პასუხების მაჩვენებლების მქონე ქვეყნებში დადასტურებული შემთხვევების რაოდენობა ინფექციების ნამდვილი რაოდენობის მხოლოდ მცირე ნაწილილს წარმოადგენს, და თუ ქვეყანაში დადებითი ზრდაა, ეს შეიძლება მიუთითებდეს იმაზე, რომ ვირუსი რეალურად უფრო სწრაფად ვრცელდება, ვიდრე დადასტურებულ შემთხვევებში დაფიქსირებული ზრდის მაჩვენებელი მიგვითითებს.
რამდენი ტესტი ტარდება დღეში?
ჩატარებული ტესტების რაოდენობა ყველა ქვეყანაში ერთნაირი არ არის - ერთი განსხვავება ისაა, რომ ზოგიერთი ქვეყანა აფიქსირებს ტესტირებულ ადამიანთა რაოდენობას, ზოგი კი აღნიშნავს ჩატარებული ტესტების რაოდენობას (რომელიც შეიძლება იყოს უფრო მაღალი, თუ ერთი და იგივე პირი გაივლის რამდენიმე ტესტირებას). ზოგი ქვეყნები კი ანთავსებენ თავიანთი ტესტის მონაცემებს ისე, რომ გაუგებარია რას ნიშნავს ტესტის მრიცხველი.
ტესტები დადასტურებულ შემთხვევაზე
კიდევ ერთი გზა იმისთვის, რომ გავიგოთ ტესტირების ხარისხი და გავრცელების მასშტაბები, არის იმის გარკვევა, თუ რამდენ ტესტს ატარებს ქვეყანა COVID-19-ის ერთი შემთხვევის გამოსავლენად. ქვეყნები, რომლებიც ატარებენ ძალიან ცოტა ტესტებს ყველა დადასტურებული შემთხვევისთვის, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ გამოიყენებენ საკმარისად ფართო ტესტირებას უკლებლივ ყველა შემთხვევის იდენტიფიცირებისთვის. ჯანმო-მ შემოგვთავაზა დაახლოებით 10-30 ტესტი გაკეთება თითო დადასტურებულ შემთხვევაზე, როგორც ადეკვატური ტესტირების ზოგადი კრიტერიუმი.
COVID-19-ის ტესტებს სახეობები
COVID-19-ის ტესტირების მრავალი ტექნოლოგია არსებობს, რომელთაგან ზოგიერთი ამჟამად ხელმისაწვდომია, ზოგი კი ჯერ კიდევ დამუშავების პროცესშია:
- • ტესტები, რომლებიც ამოწმებენ ვირუსს, რათა დადგინდეს, არის თუ არა ადამიანი ამჟამად ინფიცირებული. ტესტის ჩატარების ყველაზე გავრცელებული გზაა PCR (პოლიმერაზული ჯაჭვური რეაქცია). სწრაფი ანტიგენის ტესტები ასევე ფართოდ არის გავრცელებული ბევრ ქვეყანაში, განსაკუთრებით მასობრივი ტესტირების მიზნით.
- • ტესტები, რომლებიც ამოწმებენ ანტისხეულებს, რათა დაადგინონ, იყო თუ არა ადამიანი ინფიცირებული ადრე.
ჩვენ უნდა გვესმოდეს, რას ნიშნავს გამოქვეყნებული ტესტირების სტატისტიკა.
ჩვენ უნდა გვესმოდეს, რას ნიშნავს გამოქვეყნებული ტესტირების სტატისტიკა. სხვადასხვა ქვეყანა აქვეყნებს ტესტის მონაცემებს სხვადასხვა განმარტებების მიხედვით. ქვეყნებს შორის მნიშვნელოვანი შედარების გასაკეთებლად, რიცხვები უნდა იქნას ინტერპრეტირებული განსხვავებების გასაგებად. ეს ნიშნავს იმას, რომ რიცხვების გარდა, საჭიროა დეტალური აღწერილობა.
ტესტირების რომელი ტექნოლოგიები გამოიყენება?
მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყნებმა დეტალური და მკაფიო ანგარიში წარმოადგინონ იმ ტექნოლოგიების შესახებ, რომლებიც გამოიყენება მათი დანერგვისას, ტესტის შედეგების შესაბამისი განაწილებით.
მთელ მსოფლიოში, მკვლევარები და ეპიდემიოლოგები სწავლობენ ავადმყოფობისა და სიკვდილის დადასტურებულ შემთხვევათა რაოდენობას, რათა გაიგონ და შეადარონ COVID-19 პანდემიის გავრცელების მასშტაბები. თუმცა, ავადმყოფობისა და სიკვდილის შემთხვევების შესახებ მონაცემების ინტერპრეტაცია შესაძლებელია მხოლოდ ვირუსის ტესტირების მასშტაბისა და გავრცელების ზუსტი გაგებით.

What is the significance of testing statistics for covid-19
No country knows the total number and traffic of people infected with COVID-19. All we know is the infectious status of those tested. This means that the number of confirmed cases of the disease depends on how many tests actually are in the country. No data available without testing. Testing is our window into the pandemic and how it spreads. Without data on who is infected with the virus, we will not be able to understand the pandemic. Without this data, we cannot know which countries are doing well, and which are simply underreported on cases of illness and death. To interpret any data on confirmed cases, we need to know how many COVID-19 tests each country actually does.
Positive indicator: An important indicator for understanding the pandemic.
A positive score is a good indicator of how adequately countries are testing, as it indicates the level of testing in relation to the size of the outbreak. To be able to properly track and control the spread of the virus, countries with more widespread outbreaks need additional testing. According to criteria published by WHO in May 2020, a positive rate of less than 5% is one indicator that the country’s epidemic is under control. Since limited testing increases the likelihood that many cases will be missed, a positive test can also help us understand the spread of the virus. In countries with high positive rates, the number of confirmed cases is likely to represent only a small fraction of the true number of infections. And if a country rises in positive numbers, it could indicate that the virus is actually spreading faster than the growth seen in confirmed cases.
How many tests are performed each day?
covid-19
The number of tests is not the same in every country – one difference is that some countries report the number of people tested, while others report the number of tests performed (which can be higher if the same person is tested more than once). And other countries report their test data in a way that makes it unclear exactly what the test counter refers to.
Tests for a confirmed case
Another way to look at the degree of testing versus the scale of the outbreak is to ask: How many tests does a country conduct to identify one case of COVID-19? Countries that conduct very few tests for every confirmed case are unlikely to test extensively enough to identify all cases. WHO has proposed about 10-30 tests per confirmed case as a general criterion for adequate testing.
Different types of tests for COVID-19
There are many technologies for testing COVID-19, some of which are currently available and some are still in development:
• Those that check for a virus to determine if a person is currently infected. The most common way to perform the first test is a PCR (polymerase chain reaction) test. 6 Rapid antigen tests have also become widely used in many countries, especially for mass testing purposes.
• Those that test for antibodies to determine if a person has been infected at some point in the past.
We need to understand what the published testing numbers mean.
Different countries publish their test data according to different definitions. To make meaningful comparisons between countries and over time, the numbers need to be interpreted along with an understanding of these differences. This means that, in addition to the numbers, detailed descriptions are needed to clarify what exactly the numbers mean.
What testing technologies are used?
There are many different technologies for testing COVID-19, some of which have already been implemented, some are currently available but not yet implemented, and some are still in development. It is very important that governments provide a detailed and clear report on the technologies that are being deployed as they are deployed, with appropriate breakdowns of test results. For citizens to trust and understand the published data, and for epidemiologists to use the data in models used in public policy, it is imperative that each country provides test data in a clearly documented form.
covid test
Around the world, researchers and policymakers are looking to confirmed cases and deaths to understand and compare the spread of the COVID-19 pandemic. However, data on cases of illness and death can only be interpreted in conjunction with an accurate understanding of the scope and distribution of virus testing.
We use cookies to ensure that we provide the best experience on our website. If you continue to use this page, we assume that you are satisfied with it.